História
Vznik, pravidlá a prehľad víťazov

Európsky pohár silných mužov vznikol v roku 2011 založením Milana Gabrhela a Gabriela Kowalskeho (bývalého poľského pretekára) a niekdajšieho českého prezidenta federácie Georgisa Patenidisa. Od založenia sa každoročne konajú kvalitné silácke preteky v rôznych Stredoeurópskych krajinách a podujatí sa zúčastňujú nominovaní najsilnejší pretekári z mnohých krajín.

Víťazom sa stáva pretekár, ktorý získa najviac bodov v kalendárnom roku na podujatiach organizovaných pod hlavičkou Európskeho pohára. Každá krajina nominuje svojich silákov na dané preteky, preto nie všetci sa zúčastňujú všetkých kôl ale vždy len tí najlepší. 

Preteky majú dané pravídlá, kde sa pretekárom hradí cestovné podľa platných dohôd, pricemoney, ubytovanie a strava sú taktiež zabezpečené podľa dohôd dohodnutých zúčastnených krajín. 

Medzi krajiny, ktoré sa zúčastňujú pohára patria Slovensko, Česká republika, Ukrajina, Poľsko, Slovinsko a Rakúsko. Organizáciu niektorého z podujatí Európskeho pohára môžu prevziať i iné stredoeurópske krajiny, pokiaľ daný organizátor splní všetky podmienky organizácie. 

Jednou z podmienok usporiadania niektorého z kôl Európskeho pohára je zabezpečenie jedného z medzinárodných rozhodcov uvedených nizšie ako i zabezpečenie účasti aspoň troch vysoko kvalitných pretekárov silných mužov,  ktorí vyhrali niektoré z predchádzajúcich kôl Európskeho pohára.

Prezident Európskeho pohára je Milan Gabrhel.

Viceprezident Európskeho pohára je Pavol Guga.

Medzinárodný rozhodca Európskeho pohára je Pavol Guga.

Dalsí medzinarodní rozhodcovia zo zúčastnených štátov sú Milan Gabrhel, Konstantin Ilijin, Ivan Hryhorovsky, v Čechách Jirko Žaloudek, Pavel Cháma,  v Poľsku Piotr Kwiatkowski. 

Prehľad víťazov Európskeho pohára:

2011 - Branislav Golier /SR/

2012 - Konstantin Iljin /UA/

2013 - Konstantin Iljin /UA/

2014 - Igor Petrík/SR/

2015 - Konstantin Iljin /UA/

2016 - Konstantin Iljin /UA/

2017 - Rafal Kobylarz /PL/

2018 - Rafal Kobylarz /PL/

2019 - Rafal Kobylarz /PL/